Aktuality

Quo vadis Rychnove?

Tomáš Málek  05.01.2005 16:28

Vážení spoluobčané,

Občanské sdružení "Za zájmy občanů města Rychnova" se chce vyjádřit k záležitosti budování 3 větrných elektráren na hřebeni mezi Pelíkovicemi a Kopaninou.

To, že vítr je stoprocentně ekologický a obnovitelný zdroj energie věděli už naši dávní předci, když jím nechali pohánět lodě nebo mlít mouku. My jsme na tu moudrost na chvíli zapomněli v opojení silou páry a spalovacích motorů, ale začínáme ji znovu objevovat. Teoreticky je to i velmi jednoduché, chtělo by se říct nejprimitivnější ze všech forem výroby elektřiny. Stačí nějaký větrný kopec, velká vrtule, do které se bude moci vítr silně opírat a generátor, pomocí kterého roztočená vrtule vyrobí elektřinu. Jenomže nic na světě není tak jednoduché. Těžko hledat plochu, kde je trvale dostatečný vítr. Tímto článkem chceme upozornit na spíše opomíjené vlivy, které by si měli občané a především volení zástupci uvědomit.

Hluk elektráren: Staré technologie byly hlučné díky převodovkám, ale nové již nejsou (hluk se ztrácí v přirozeném prostředí). Firma, která se o tuto lokalitu zajímá, uvádí samozřejmě hodnoty podle normy, ale co se stane za rok, za dva až dojde k opotřebení jednotlivých částí elektrárny? Mechanický hluk strojovny sleduje každý, ale kdo sleduje aerodynamický hluk? Tento je způsobený průchodem listů vrtule okolo stožáru. Každá stavba pro bydlení (tedy i rekreační objekt) požívá ochrany před hlukem dle nařízení vlády č.502/2000Sb. o ochraně před nepříznivými účinky hluku a vibrací. Stavme větrníky tedy pouze tam, kam patří a kde nikomu nevadí. Bude možné energii obnovitelných zdrojů neustále (masivně) dotovat, když se státní dluh rok od roku zvyšuje? Chceme se procházet v lese mezi stromy nebo mezi větrnými elektrárnami?

Vliv na živé organismy: Nebezpečí pro táhnoucí ptáky a devastující vliv na ptactvo, to je jeden z argumentů ochránců přírody. Ochránci dále tvrdí, že infrazvuky působí na živé organismy v dalekém okolí. Neméně závažný vliv na organismy má "stroboskopický efekt", který vzniká při rotaci listů vrtule. Listy vrtule střídavě zakrývají a odkrývají svítící slunce. Na listech vrtule se někdy tvoří námraza. V momentě, když se tato námraza z roztočeného rotoru "utrhne" vyletí značnou rychlostí ve směru otáčení a může způsobit zranění všech, kdo budou poblíž.

Narušení krajinného rázu: Točící se vrtule na několikadesítek metrovém stožáru nejsou v krajině hezké objekty. Je to prznění obzoru srovnatelné s elektrárenskými komíny a věžemi mobilních operátorů. Je to "Landart" v praxi? Zatímco v Německu v některých obcích dochází k demontáži stožárů větrných elektráren, na českých horách se v rozporu s nedobrými zkušenostmi našich sousedů chystá masivní výstavba (v Rychnově zatím 3 stožáry)

Jsme jednoznačně pro obnovitelné zdroje, ale nedomníváme se, že naši energetiku spasí pouze větrné elektrárny. Na rozdíl od Německa je v ČR zcela v ústraní využívání fotovoltalických článků (solární systémy) a stále nedostatečné je také spalování biomasy. Energie vyrobená ve větrných elektrárnách je třikrát dražší než z klasických zdrojů. Roční využití větrníků jsou např. v Krušných horách od deseti do patnácti procent. Místa, která přežila industrializaci prakticky nedotčená by měla sloužit turistice, nikoliv průmyslu.

Větrné elektrárny jsou zdánlivě ideální zdroj čisté energie. Ale podívejme se na tento zdroj z hlediska jiných lokalit, které budou zatěžovány při výrobě tohoto ekologického zdroje. Elektrárny jsou vyráběny z oceli a hliníku. Což je velký byznys pro metalurgické podniky, které patří do kategorie s největší zátěží pro životní prostředí.

Právě neinformovanost řady zastupitelů a občanů v obcích je vodou na mlýn zahraničním investorům, kteří slibují obcím prosperitu. V mnoha obcích bylo proto vyhlášeno místní referendum či zorganizována seriózní anketa (např. v místním tisku apod.)

Na základě žádosti některých členů našeho Občanského sdružení schválilo rychnovské zastupitelstvo dne 11.10.2004 (č. usnesení 122/04) následující: "Zastupitelstvo města ukládá starostovi v souvislosti s možnou uvažovanou výstavbou větrných elektráren zjistit informace o respondenčním průzkumu v Desné, zajistit konkurenční ekonomický rozbor provozu větrných elektráren a zajistit informace o větrných elektrárnách z Nové Vsi v Krušných horách", což hodnotíme pozitivně. Na druhou stranu v blízké lokalitě Pelíkovic zastupitelstvo města schválilo zadání změny územního plánu s cílem povolit investorům postavit 25 rekreačních chat (č.usnesení 137/04). To budou mít převážně holandští návštěvníci chat pěkný výhled na "záchodové štětky na obloze"(1) a budou moci sledovat "pochod trifidů"(2) na obzoru :-) :-) :-)

Je třeba si uvědomit, že:"každé podnikání, jež vědomě neslouží veřejnosti, musí nutně zajíti" T.Baťa

Diskuze

  • 06. 05. 2007 21.48
    Trochu mě mrzí pane Skřivánek, že při tom literárním sportu, který na těchto stránkách provozujete  …
  • 23. 04. 2007 22.38
    Při skloňování "vrtule" podle vzoru "žena" byste dostal výraz "vrtul", k tvary "vrtulý" se pomocí  …
  • 23. 04. 2007 08.49
    Předcházející článek od M.S. je zároveň příspěvek do "fóra"... Hra s češtinou , která ,zde  …
Vstoupit do diskuze

Město Rychnov u Jablonce nad Nisou

Husova 490
46802 Rychnov u Jablonce nad Nisou

IČO 00262552
Bankovní spojení 963232349/0800

Telefon: +420 488 880 921
Datová schránka: fjxbbm5

Město Rychnov u Jablonce nad Nisou - idatabaze.czMěstské, obecní úřady - idatabaze.cz

Úřední hodiny

Po8:00 – 11:0012:00 – 17:00
Út8:00 – 11:0012:00 – 14:00
St8:00 – 11:0012:00 – 17:00
Čt8:00 – 11:0012:00 – 14:00

Stavební úřad

Po8:00 – 11:0012:00 – 17:00
St8:00 – 11:0012:00 – 17:00
© MěÚ Rychnov u Jabl.n.N.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.