Diskuze k článku
Luděk Vondruška
11. 05. 2006 16:53
Fotomontáž Nevím odkud autor fotomontáže čerpal podklady a nemám zcela přesné údaje, nicméně se domnívám, že nový obrázek byl vytvořen se záměrem co nejvíce vyděsit obyvatele Rychnova.
Pokud totiž budu počítat výšku stožáru 90 metrů, vychází mi jeho šířka u země na cca 11 metrů. Vzhledem k tomu, že v minulé diskusi bylo uvedeno, že v zemi bude patka 4x4 metry je šířka tubusů na obrázku cca 3x větší.
Dovolil bych si uvést svoji verzi. Vycházím z fotografie VE v Jindřichovicích přiměřeně zvětšené. Dále beru v úvahu převážně západní proudění, kdy by byly rotory k Rychnovu bokem.
A na závěr vyhlašuji malé referendum.
Reagovat
Zdeněk Hudec
12. 05. 2006 09:48
Nevím, odkud čerpal Martin Vágner informaci, že rozměry patky budou 4x4 m. Možná že uvažoval stejné základy, jako jsou u relativně malých VE v Jindřichovicích. Nedávno jsem tam byl. Patky jsem neměřil, ale když si to představím, mohly by ty 4x4 m mít. Z toho soudím, že základy rychnovských VE by byly mnohem, mnohem větší.
Reagovat
Jaromír Palán
14. 05. 2006 14:14
Komu se vyplatí? Já myslím, že tato otázka je velice jednoduchá. Každý občan Rychnova by měl být seznámen s tím, kolik tato investice bude stát a jaká přinese pro občany města pozitiva a negativa. V čem je pro mě výhodou, že mi bude stát na kopci za domem větrná elektrárna.
Používat u větrných elektráren slovo ekologická je trošku nadsázka. Za každý nominální výkon větrné elektrárny musí existovat i jiný zdroj el.energie, který pokryje dodávku ve chvíli, když nefouká vítr. A nejlépe regulovatelný zdroj je právě hnědouhelná elektrárna. Takže za každým větrníkem, musíme vidět i část uhelné elektrárny. Mám takový pocit, že i vyrobená kWh z větrné elektrárny je dotována.
A co to přinese občanům? Opravdu nevím, jen problémy. Dle mého názoru se větrná elektrárna vyplatí jen dodavateli technologie.
Nechte rozhodnout o takovéto zásadní věci občany, děláte to přeci v jejich zájmu, ne?
Reagovat
Zdeněk Hudec
15. 05. 2006 12:31
ad: Komu se vyplatí? Pane Paláne, Váš dojem, že eektřina vyrobená ve VE, je správný. Těch dotací je celá řada: 1) dotace na stavbu VE ze státních fondů (do nich jdou daně občanů a firem), 2) výkupní cena energie je státem zaručena na podstatně vyšší úrovni, než je cena energie z běžných elektráren. Kdo tu cenu zaplatí? No přece "koncový spotřebitel", což je eufemismus pro "občan". 3) V ceně enrgie si občan zaplatí nakonec i stavbu oněch náhradních zdrojů. Otázka "Kdo si namastí kapsu?" je zatraceně snadno zodpověditelná, stejně jako otázka "Kdo to zaplatí?" :-(((
Reagovat
Zdeněk Hudec
15. 05. 2006 14:52
Šotek řádil:-) V mém předchozím příspěvku má být: Váš názor, že elektřina vyrobená ve VE je dotovaná, je správný. Omlouvám se.
Reagovat