Vyhlášky a nařízení

Vyhláška o místních poplatcích

Městský Úřad  26.04.2011 08:33

Na úřední desce od 28.01.2007 do 12.02.2007

Obecně závazná vyhláška č. 2/07

O místních poplatcích

schválená usnesením zastupitelstva města Rychnov U Jablonece nad Nisou č. 3/07 dne 8.1.2007 v souladu s ustanovením § 14 odst. 2 zákona 565/1990 Sb., o místních poplatcích ve znění pozdějších předpisů a § 10 písmene d) a § 84 odstavce 2 písmene i) zákona 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů a podle zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů

Čl. I.

Město Rychnov u Jablonce nad Nisou bude vybírat tyto místní poplatky:

  1. poplatek ze psů
  2. poplatek za užívání veřejného prostranství
  3. poplatek ze vstupného
  4. poplatek z ubytovací kapacity
  5. poplatek za provozovaný výherní hrací přístroj

Čl. II.

Poplatek ze psů

  1. Poplatek ze psů se platí ze psů starších 6 měsíců. Od poplatku ze psů je osvobozen držitel psa, kterým je osoba nevidomá, bezmocná a osoba s těžkým zdravotním postižením, které byl přiznán III. stupeň mimořádných výhod podle zvláštního právního předpisu, osoba provádějící výcvik psů určených k doprovodu těchto osob, osoba provozující útulek zřízený obcí pro ztracené nebo opuštěné psy nebo osoba, které stanoví povinnost držení a používání psa zvláštní právní předpis.
  2. Poplatníkem je fyzická nebo právnická osoba, která je držitelem psa a která má trvalý pobyt nebo sídlo na území města.
  3. Sazby poplatku činí ročně:
    1. 50,– Kč – je–li držitel psa poživatelem invalidního , starobního a vdovského důchodu, který je jeho jediným zdrojem příjmu ( u těchto majitelů psů nebude vyžadována žádost o slevu na poplatku ze psa) – platí pro 1 psa
    2. 100,– Kč – je–li pes prokazatelně umístěn na soukromém pozemku
    3. 200,–Kč – ostatní poplatníci ( za 1 psa)
    4. 300,–Kč – za druhého a každého dalšího psa je–li držitel psa poživatelem invalidního , starobního a vdovského důchodu, který je jeho jediným zdrojem příjmu
    5. 400,–Kč – za druhého a každého dalšího psa u ostatních držitelů
  4. Od poplatku ze psa jsou osvobozeni držitelé psů , kteří se prokáží potvrzením o převzetí psa z útulku a to vždy jen u prvního psa.
  5. Poplatník je povinen zaplatit poplatek ze psa nejpozději do 15. února každého roku. Vznikne–li poplatková povinnost během roku, platí se poplatek ( poměrná výše poplatku) do 15. dne prvního měsíce, od kterého se má poplatek platit.

Čl. III.

Poplatek za užívání veřejného prostranství

  1. Poplatek za užívání veřejného prostranství se vybírá za zvláštní užívání veřejného prostranstvím, kterým se rozumí provádění výkopových prací, umístění dočasných staveb a zařízení sloužících pro poskytování prodeje a služeb, pro umístění stavebních nebo reklamních zařízení, zařízení cirkusů, lunaparků a jiných obdobných atrakcí, umístění skládek, vyhrazení trvalého parkovacího místa a užívání tohoto prostranství pro kulturní, sportovní a reklamní akce nebo potřeby tvorby filmových a televizních děl. Z akcí pořádaných na veřejném prostranství, jejichž výtěžek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely, se poplatek neplatí.
  2. Za veřejné prostranství se považuje náměstí Míru, ulice Nádražní, Školní, Ještědská, Kokonínská, Brusičská, Březová, Čechova, Dolní Dobrá Voda, Horská, Hranice, Hřbitovní, Husova, Komenského, Květinová, Lesní, Lipová, Liščí Jáma, Luční, Lužická, Malířská, Mlýnská, Na Zálesí, Nová, Občanská, Pelíkovice, Pod Hřištěm, Polní, Požárnická, Příkrá, Smetanova, Sokolská, Spojovací, Svahová, Tichá, Topolová, Tovární, Truhlářská, Tyršova, U Dubu, U Potůčku, Údolní, Wolkerova, Zahradní, Zálesí, cesta při komunikaci č. I/65 u domu č.p. 130, včetně chodníků, tržiště za samoobsluhou, parky na náměstí a u nádraží
  3. Poplatek za užívání veřejného prostranství platí fyzické i právnické osoby, které užívají veřejné prostranství způsobem uvedeným v odstavci 1, a to vždy předem.
  4. Poplatku za užívání veřejného prostranství spočívajícího ve vyhrazení trvalého parkovacího místa nepodléhají osoby zdravotně postižené dle zákona č. 100/1988Sb., ve znění pozdějších předpisů. Náklady na pořízení dopravního značení pro vyhrazeného trvalého parkovacího místa hradí žadatel.
  5. Poplatek za užívání veřejného prostranství se nevztahuje na stavby, kde je investorem město Rychnov u Jablonce nad Nisou.
  6. Městský úřad v případě výkopových prací a oprav inženýrských sítí stanoví technologickou lhůtu k jejich provedení. Technologickou lhůtou se rozumí minimální potřebná doba pro provedení příslušné akce.
  7. Poplatek za užívání veřejného prostranství činí za každý i započatý m2 a každý i započatý den užívaného veřejného prostranství:
a) za provádění výkopových prací po určené technologické lhůtě (technologická lhůta činí 5 dnů) 10 Kč
b) za umístění dočasné stavby pro poskytování prodeje a služeb 5 Kč
c) za umístění stavebního zařízení pro výstavbu rodinného domu 1 Kč
d) za umístění stavebního zařízení pro veřejně prospěšnou stavbu 1 Kč
e) za umístění stavebního zařízení souvisejícího s opravami inženýrských sítí po určené technologické lhůtě 5 Kč
f) za umístění stavebního zařízení v souvislosti s odstraňováním havárií po dané technologické lhůtě (technologická lhůta činí 2 dny) 1 Kč
g) za umístění stavebního zařízení za účelem opravy pláště budovy (v rozsahu, který vyžaduje stavební řízení nebo ohlášení stavby) v době od 3 do 6 měsíců od započetí užívání veřejného prostranství 5 Kč
– v době po 6 měsících od započetí užívání veřejného prostranství 10 Kč
h) za umístění prodejního zařízení (stánku, prodejního pultu, kiosku nebo jiného zařízení určeného k prodejním účelům, včetně manipulačního prostoru, skládek zboží) 5 Kč
i) za umístění reklamního zařízení tzn. velkoplošného (tj. reklamy  o plošné výměře nad 1 m2) 100 Kč
j) za umístění reklamního zařízení o menší výměře než 1 m2 10 Kč
k) za umístění lunaparků, cirkusů a obdobných zařízení 10 Kč
l) za vyhrazení trvalého parkovacího místa 0,50

Čl. IV.

Poplatek ze vstupného

  1. Poplatek ze vstupného se vybírá ze vstupného na kulturní, sportovní, prodejní nebo reklamní akce, sníženého o daň z přidané hodnoty, je–li v ceně obsažena. Vstupným se rozumí peněžitá částka, kterou úžastník akce zaplatí za to, že se jí může zúčastnit. Z akcí, jejichž celý výtěžek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely, se poplatek neplatí. Poplatek se dále neplatí za sportovní akce místního charakteru a o akce pořádané místními spolky.
  2. Poplatek ze vstupného platí fyzické a právnické osoby, které akci pořádají, a to vždy do 15–ti dnů po skončení akce.
  3. Sazba poplatku ze vstupného činí 10 % z úhrnné částky vybraného vstupného.

Čl. V.

Poplatek z ubytovací kapacity

  1. Poplatek z ubytovací kapacity se platí v zařízeních určených k přechodnému ubytování za úplatu.
  2. Poplatek platí ubytovatel, kterým je fyzická nebo právnická osoba, která přechodné ubytování poskytla. Ubytovatel je povinen vest evidenční knihu, kde bude uvedena doba ubytování, jméno a príjmení, adresa trvalého pobytu nebo místa trvalého bydliště v zahraničí a číslo občanského průkqzu nebo cestovního dokladu osoby, které je ubytování poskytnuto.
  3. Poplatku z ubytovací kapacity nepodléhá ubytovací kapacita v zařízeních sloužících
    1. pro přechodné ubytování studentů a žáků
    2. pro ubytování pracovníků fyzických a právnických osob, které toto zařízení vlastní nebo k němu mají právo hospodaření.
    3. jako zdravotnická nebo lázeňská zařízení, pokud nejsou užívána jako hotelová zařízení.
    4. sociálním a charitativním účelům.
  4. Sazba poplatku z ubytovací kapacity činí 0,70 Kč za každé využité lůžko a den.
  5. Poplatek je splatný měsíčně vždy do 15. dne měsíce následujícího. Poplatník může po dohodě s obcí platit poplatek čtvrtletně do 15. dne prvního měsíce následujícího čtvrtletí.

Čl. VI.

Poplatek za výherní hrací přístroj

  1. Poplatku za provozovaný výherní hrací přístroj podléhá každý povolený hrací přístroj. Obec není povinna poskytnout osvobození od tohoto poplatku.
  2.  
  3. Poplatek za výherní hrací přístroj platí jeho provozovatel.
  4.  
  5. Sazba poplatku za každý výherní hrací přístroj na tři měsíce činí 5.000,–Kč.
  6.  
  7. Poplatek je splatný vždy do 15. dne 1 měsíce příslušného čtvrtletí.

Čl. VII.

Přiznání k poplatku
Ohlašovací povinost

  1. Poplatník je povinen sám ohlásit vznik poplatkové povinnosti a zaplatit poplatek dle jednotlivých poplatkových povinností. Poplatník je rovněž povinen ohlásit změnu nebo zánik poplatkové povinnosti a to do konce roku, ve kterém nastaly skutečnosti mající za následek změnu nebo zánik poplatkové povinnosti.
  2. Nebudou–li poplatky zaplaceny (odvedeny) včas nebo ve správné výši, vyměří obec poplatek platebním výměrem. Včas nezaplacené (neodvedené) poplatky nebo jejich nezaplacenou (neodvedenou ) část může obec zvýšit až na trojnásobek.
  3. Pokud poplatník neplní svoji ohlašovací povinnost stanovenou touto vyhláškou,nebo uloženou rozhodnutím podle zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů, může mu správce poplatku opakovaně uložit pokutu za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy ve smyslu ustanovení § 37 a 37a citovaného zákona (zákona č. 337/1992., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů.)
  4. Pokud poplatník nebo plátce nesplní svoji poplatkovou povinnost podle této vyhlášky, lze dlužné poplatky vyměřit nebo doměřit do tří let od konce kalendářního roku, ve kterém poplatková povinnost vznikla.
  5. Kontrolu plnění poplatkové povinnosti vykonává správní odbor .

Čl. VIII.

Snížení nebo prominutí poplatku

Městský úřad může ke zmírnění nebo odstranění tvrdosti v jednotlivých případech poplatky snížit nebo prominout.

Čl. IX

Osvobození od poplatku

V případech stavby lešení, výkopu v zeleném pásu vozovky, pořádání sportovních, kulturních, náboženských, zábavních a podobných aktivit může městský úřad povolit užívání veřejného prostranství zdarma.

Čl. X.

Správu poplatků vykonává Městský úřad v Rychnově u Jablonce nad Nisou prostřednictvím správního odboru.

Čl. XI.

Zrušuje se vyhláška o místních poplatcích č.5/04 SOZV.

Čl. XII.

Tato vyhláška nabývá účinnosti 15. dnem po jejím vyhlášení.

Město Rychnov u Jablonce nad Nisou

Husova 490
46802 Rychnov u Jablonce nad Nisou

IČO 00262552
Bankovní spojení 963232349/0800

Telefon: +420 488 880 921
Datová schránka: fjxbbm5

Město Rychnov u Jablonce nad Nisou - idatabaze.czMěstské, obecní úřady - idatabaze.cz

Úřední hodiny

Po8:00 – 11:0012:00 – 17:00
Út8:00 – 11:0012:00 – 14:00
St8:00 – 11:0012:00 – 17:00
Čt8:00 – 11:0012:00 – 14:00

Stavební úřad

Po8:00 – 11:0012:00 – 17:00
St8:00 – 11:0012:00 – 17:00
© MěÚ Rychnov u Jabl.n.N.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.