Vyhlášky a nařízení

Vyhláška o územním plánu města

Městský úřad  02.09.2005 08:32
Vyhláška č. 4/98

 

 

schválená usnesením městské rady v Rychnově u Jabl. n/N č. 120/98 ze dne 28.5.1998

 

 

 

 

O závazných částech územního plánu města

 


Městská rada města Rychnov u Jablonce nad Nisou se dne 28.5.1998 usnesla podle § 24 a § 45 písm. 1 zákona č. 367/1990 Sb. o obcích, ve znění pozdějších předpisů a na základě § 29 odst. 2 zák. č. 50/1976 Sb. o územním plánování a stavebním řádu ( stavební zákon) ve znění pozdějších předpisů vydat tuto obecně závaznou vyhlášku.

 

 

 

 

Část I.

 

 

Článek 1.
Účel vyhlášky

1) Vyhláška vyhlašuje závazné části územního plánu města Rychnov u Jablonce nad Nisou schváleného městským zastupitelstvem dne 21.5.1998.
2) Ostatní části územního plánu jsou směrné.
 

Článek 2.
Rozsah platnosti, struktura

1) Vyhláška platí pro celé území města, tvořené katastrálním území m Rychnov u Jablonce nad Nisou a Pelíkovice.
2) Závazné části územního plánu jsou:

Regulativy územního rozvoje
Plán funkčního využití území v měř. 1: 2 000
Komplexní návrh území sídel v měř. 1: 5 000
Komplexní návrh území obce v měř. 1: 10 000

3) Navrhované období územního plánu je rok 2015.
 

Část II.
Článek 3
Vymezení pojmů

1) Na území obce jsou rozlišovány z hlediska zastavitelnosti

a) plochy urbanizované - plochy zastavěné nebo určené k zastavění
b) plochy neurbanizované - plochy neurčené k zastavění

2) Plochy urbanizované ve městě tvoří polyfunkční území s rozdílným způsobem jeho využití

Sc smíšené území centra
Br území bydlení v rodinných domech
Bb území bydlení v bytových domech
Bv území venkovského bydlení
Sm smíšené území městské
Vp území průmyslové výroby
Sr území sportovně rekreační
Zk území zahrádkářských kolonií
Hk území hřbitova a kolem kostela

3) Plochy urbanizované ve venkovských sídlech tvoří převážně území trvalého a rekreačního bydlení.
4) Plochy neurbanizované tvoří krajinné zóny

P produkční
S smíšené
přírodní

Plochy neurbanizované nejsou určeny k zastavění, jedná se o plochy zemědělského a lesního půdního fondu, vodní plochy, plochy zeleně a ostatní plochy mimo navrhovaná zastavěná území.
 

Článek 4.
Rozvoj území

1) Město Rychnov u Jablonce n.N. se i nadále bude rozvíjet jako souvisle urbanizovaný celek.
2) Samostatně urbanizované části tvoří sídla Dolní Dobrá Voda, Košovy, Pelíkovice - Rydvaltice. Zálesí a Liščí jáma prostorově navazuje na zástavbu města Rychnova. Dolní Kokonín navazuje na zástavbu Kokonína a dále Jablonce n.N.
 

Článek 5.
Funkční uspořádání města

1) Vymezenému funkčnímu využití území a ploch musí odpovídat způsob jeho využívání a zejména účel umísťovaných a povolovaných staveb včetně změn v jejich užívání. Stavby a jiná opatření, které funkčnímu vymezení území neodpovídají, nesmí být na toto území umístěny nebo povoleny. Funkční využití jednotlivých území a ploch je vymezeno ve výkresu č. 1 územního plánu.
2) Smíšené území centra ( Sc) je určeno převážně pro umísťování zařízení sloužících pro potřeby celého města a obce. Umísťují se zde stavby pro obchod, stravování, ubytování, školství, kulturu a správu. Stavby pro drobnou výrobu a služby je možné umísťovat do centra jen tehdy, pokud nebudou negativně ovlivňovat funkční a estetické hodnoty centra.
3) Území bydlení v rodinných domech ( Br) je určeno pro bydlení a umísťují se v něm stavby rodinných domů. Vyjímečně přípustné jsou stavby zajišťující obsluhu tohoto území a další stavby nenarušující trvalé bydlení.
4) Území bydlení v bytových domech ( Bb) je určeno pro bydlení a umísťují se v něm stavby bytových domů. Výjimečně přípustné jsou stavby pro dočasné ubytování, pro staré osoby a sociální bydlení.
5) Území venkovského bydlení ( Bv) je určeno pro bydlení se zázemím užitkových zahrad a chovu drobného zvířectva a umísťují se zde stavby pro rodinné bydlení se zahradami a s chovem drobného zvířectva. Výjimečně přípustné jsou stavby sloužící pro obsluhu tohoto území a další stavby nenarušující trvalé bydlení.
6) Smíšené území městské ( Sm) je určeno současně pro bydlení a zařízení drobné výroby a služeb, které nenarušují požadavky na bydlení nad přípustnou míru. Umísťují se zde stavby obytných budov, výroby a služeb i dočasného ubytování.
7) Území průmyslové výroby ( Vp) je určeno pro výrobu a služby s rušivými účinky na okolí. Umísťují se zde stavby pro průmysl, služby všeho druhu a pro skladování. Vyjímečně přípustné jsou stavby služebních a pohotovostních bytů.
8) Území sportovně rekreační ( Sr) je určeno ke sportu a k individuální rekreaci na volných plochách s přítomností zeleně. Umísťují se zde sportovní a rekreační zařízení.
9) Území zahrádkářských kolonií ( Zk) zahrnují soustředěné a rozptýlené lokality zahrádek. Nová výstavba zahrádek a zahrádkářských chat mimo náhradu za vymísťované z města se nepovoluje.
10) Území hřbitova a kolem kostela ( Hk) je určeno k účelům piety a k účelům církevním. Při vjezdu se města se umísťují zařízení občanského vybavení vyššího významu ( autoslužby, pension).
 

Článek 6.
Funkční uspořádání venkovských sídel

1) Funkční využití jednotlivých venkovských území a ploch je vymezen na výkresech č. 2 a 3 územního plánu.
2) Ve venkovských sídlech se stanovují pro různé aktivity směřující ke stavební činnosti regulace, které určují co je v příslušném sídle přípustné a co se nepřipouští.
 

Článek 7.
Krajinné zóny

1) Vymezené funkční využití krajiny dle krajinných zón odpovídá dominantnímu postavení zemědělské výroby v zóně produkční, omezení zemědělské výroby v zóně smíšené a dominantnímu přírodnímu charakteru v zóně přírodní.
2) Produkční zónu ( P) tvoří plochy pro zemědělskou výrobu intenzivních forem hospodaření a lesy hospodářské s běžným systémem hospodaření.
3) Smíšenou krajinnou zónu ( S) tvoří plochy smíšeného funkčního využití s kompromisním využíváním přírodních ekosystémů. Přípustná je zemědělská výroba mimo intenzivní formy, v sousedství města je vymezen les zvláštního určení pro sportovně rekreační činnost obyvatelstva.
4) Přírodní krajinnou zónu ( Př) tvoří plochy zvýšené ekologické stability ve srovnání s okolím. Tyto plochy zahrnují územní systém ekologické stability a ekologickou kostru na nelesní půdě mimo tento systém i evidované významné krajinné prvky.
 

Článek 8.
Prostorové uspořádání

1) Zástavba Rychnova u Jablonce n.N. bude zásadně rozvíjet svůj městský charakter v centru a na bezprostředně navazujících plochách a dále přiměřeným způsobem i v ostatních částech města.
2) Kompaktní uliční zástavba v centrální zóně bude doplňována a dále rozvíjena.
3) Mimo centrum města nude charakter zástavby sledovat převážně řadové zastavění izolovanými objekty v uliční zóně.
4) Nová zástavba ve venkovských sídlech bude respektovat nepravidelný způsob rozmístění objektů nebo jejich skupin.
 

Článek 9
Plochy pro bydlení, výrobu a občanské vybavení

1) Nová bytová výstavba bude prováděna pouze na plochách vymezených územním plánem, především dostavbou na volných plochách v dnešním zastavěném území. Hlavní rozvojové plochy pro rodinné domy jsou navrženy na jihu města.
2) Hlavní výrobní plochy jsou stabilizovány v západní části města. Rozvoj drobné výroby lze realizovat zejména v prostoru ul. Ještědská. Hlavní rozvojové plochy pro výrobu jsou navrženy v průmyslovém území.
3) Výstavbu zařízení občanského vybavení je nutno preferovat do centra města a na plochy vymezených územním plánem.
 

Článek 10
Uspořádání dopravy

1) Základní systém komunikací nebude měněn. Navrhuje se nová komunikace podél tělesa dráhy s přemostěním u nádraží s cílem přímého napojení průmyslového území na silnici II/278. Nové komunikace jsou navrženy v průmyslovém území a pro bytovou výstavbu na jihu města. Vyznačeny jsou zemědělské účelové komunikace.
2) Garážování aut u nových staveb je nutno řešit pokud možno v hlavních objektech a vždy na vlastním pozemku.
 

Článek 11
Uspořádání technického vybavení

1) Plochy pro stavby a zařízení technického vybavení jsou zakresleny ve výkresové části dokumentace.
2) Navrhuje se realizace nového vodojemu Rychnov na severním okraji města v sousedství stávajícího vodojemu, rekonstrukce nevyhovujících vodních řadů a nové řady v území rozvojových ploch města a zokruhováním sítě.
3) Navrhuje se rekonstrukce kanalizační sítě včetně odpojení domovních čistících zařízení s cílem optimálního provozu městské ČOV a nové řady v území rozvojových ploch města. Výhledově se navrhuje ČOV a kanalizace pro osídlení v Liščí jámě.
4) Navrhuje se pokračování plynofikace města dle generelu i využití plynu jako základní energie pro vytápění ve městě. Elektrická energie se navrhuje jako doplňková.
5) Ve městě se zachovává systém VN venkovního elektrického vedení, není navrhován VN kabelový průtah městem. Z důvodu uvolnění plochy pro výstavbu se ruší linka VN vedení v prostoru Na bahnech.
6) Poštovní a telekomunikační služby budou i nadále zabezpečovány v objektu pošty.
 

Článek 12
Ochrana přírody, krajiny a územní systémy ekologické stability

1) Zpracovaná Generel místního územního systému ekologické stability je závaznou součástí obsahu územního plánu.
2) Nadregionální systém ekologické stability prochází územím obce Hradešína k jihu, kde se rozděluje ve směru Ještědského a Kozákovského hřbetu i je vymezen spolu s plochami pro regionální a lokální systém ekologické stability ve výkresu č. 2 a 3 územního plánu.
3) Chráněné významné krajinné prvky a památné stromy jsou obsaženy v příloze č. 3.
4) V území obce se nepřipouští budování nových zahrádek, zahrádkových kolonií, zahrádkářských chat a rekreačních chat. Výjimkou je náhradní výstavba zahrádek za vymísťované z města.
5) Využití pozemků v extravilánu bude upřesněno v projektu pozemkových úprav.
 

Článek 13
Ochrana památek

1) Památkově jsou chráněny objekty v obci zapsané v Ústředním seznamu kulturních památek uvedené v seznamu v příloze 3.
2) Zvýšená pozornost bude věnována při stavební činnosti na objektech význačných z pohledu vývoje obce.
 

Článek 14
Veřejně prospěšné stavby

1) Plochy pro veřejně prospěšné stavby jsou vymezeny ve výkresové části dokumentace a ve schématu.
2) Seznam veřejně prospěšných staveb je uveden v příloze č. 1.
3) Vymezení ploch pro veřejně prospěšné stavby je podkladem pro případné vyvlastnění pozemků nebo staveb podle stavebního zákona, pokud nebude možno řešení majetkoprávních vztahů dosáhnout dohodou nebo jiným způsobem.
 

Část III.
Závěrečná ustanovení
Článek 16

1) Dokumentace územního plánu sídelního útvaru města Rychnov u Jablonce nad Nisou je uložena na Městském úřadu v Rychnově u Jablonce nad Nisou a na referátu regionálního rozvoje Okresního úřadu v Jablonci nad Nisou.
2) Změny a doplňky schválené závazné části územního plánu schvaluje po projednání podle zák. č. 50/1976 Sb. o územním plánování a stavebním řádu ve znění pozdějších předpisů městské zastupitelstvo.
 

Tato vyhláška nabývá účinnosti 24.6.1998

 

 

V Rychnově u Jablonce nad Nisou 10.6.1998

 

 

 

 

Ing. František Chlouba Ing. Pavel Hořejš
starosta místostarosta

 

 

Město Rychnov u Jablonce nad Nisou

Husova 490
46802 Rychnov u Jablonce nad Nisou

IČO 00262552
Bankovní spojení 963232349/0800

Telefon: +420 488 880 921
Datová schránka: fjxbbm5

Město Rychnov u Jablonce nad Nisou - idatabaze.czMěstské, obecní úřady - idatabaze.cz

Úřední hodiny

Po8:00 – 11:0012:00 – 17:00
Út8:00 – 11:0012:00 – 14:00
St8:00 – 11:0012:00 – 17:00
Čt8:00 – 11:0012:00 – 14:00

Stavební úřad

Po8:00 – 11:0012:00 – 17:00
St8:00 – 11:0012:00 – 17:00
© MěÚ Rychnov u Jabl.n.N.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.